Eski Devlet Bakanı Ufuk Söylemez’den ‘Stratejik oy’ çağrısı

Doğru Yol Partisi ve DP E. Genel Başkan Yardımcısı ve E. Devlet Bakanı Ufuk Söylemez, 31 Mart Yerel seçimlerinde Doğruyolcu Demokratların, “Stratejik Oy” kullanacaklarını açıkladı.

Söylemez, İstanbul ve Ankara başta olmak üzere, büyükşehirlerin tarikatlar ve müteahhitler koalisyonunun eline geçmemesi, otoriter tek adam rejiminin egemen olmaması, yoksulluk ve yolsuzluğun kader olarak görülmemesi için, yerel seçimlerde ve büyükşehirlerde AKP karşısındaki en güçlü aday etrafında ittifak yapılmasının hayati önem taşıdığını belirtti.

Laik-demokratik ve sosyal bir hukuk devleti olan Atatürk Cumhuriyeti’nin kurucu değerlerine, tam ve eksiksiz demokrasiye inanan ve sahip çıkan, geçmişte DYP ve DP’de birlikte mücadele verdiğimiz, tüm dava arkadaşlarımızı, onların eş ve çocuklarını bu seçimlerde İstanbul’da Ekrem İmamoğlu, Ankara’da Mansur Yavaş başta olmak üzere, büyükşehirlerde AKP karşısında şansı en yüksek ve en güçlü adaylar lehine “Stratejik Oy” kullanma çağrısını yineledi.

Halkın yüksek enflasyon, işsizlik, ağır yoksulluk ve yoksunluk altında ezildiği, keyfi, otoriter, hukuku siyasallaştıran, bürokrasiyi partizanlaştıran, kayırmacılık ve yolsuzluğun arşa çıktığı bu gidişata dur demek ve Atatürk Cumhuriyeti’nin kurucu değerlerine kararlılıkla sahip çıkmak için, parti ayrımcılığı, sen-ben kavgaları, kariyer çekişmelerini bir yana bırakarak, laik-demokratik rejime sahip çıkmak adına oy kullanılmasının kendileri için bir sorumluluk olduğunu belirtti.

E. Devlet Bakanı Ufuk Söylemez, açıklamasının devamında şu sözlere yer verdi:

“Demokratik hiçbir ülkede, benzeri görülmemiş bir şekilde, Cumhurbaşkanlığı makamının bütün yetki ve olanaklarını kullanarak, devletin uçağı, TRT’si ve Bakanlık görevini üstlenen atanmış kamu görevlileri ile birlikte, İstanbul başta olmak üzere, muhalefetin Belediye Başkan adaylarına karşı, haksız ve adaletsiz bir seçim çalışması yürütülmesini ibretle ve üzüntüyle izliyoruz. Ancak şurası unutulmamalıdır ki, demokrasi sevdalısı halkımız, orantısız bir biçimde devletin adeta parti devletine dönüştürülme gayretleri karşısında her zaman tam ve eksiksiz demokrasinin, haklının ve mağdurun yanında yer almıştır ve alacaktır.

Bu görüşlerimiz, önceki Genel Başkanımız ve E. Meclis Başkanımız Sn. Hüsamettin Cindoruk tarafından geçtiğimiz günlerde, CHP Genel Başkanı Sn. Özgür Özel ve İstanbul Belediye Başkanı Sn. Ekrem İmamoğlu’nun kendilerine yaptıkları ziyaret esnasında da açıkça belirtilmiştir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x