Miras Dağıtımında Yeni Düzenleme: Her Evlat Kendi Payı İçin Bunu Yapmak Zorunda

Türkiye’de yıllardır görülen yüksek enflasyonun en somut yansıması kira ve daire fiyatlarında gözlemleniyor.

Konut fiyat endeksinde gözlemlenen artış, orta sınıf şartlarında yeni bir daire satın almanın imkansız olduğunu gözler önüne sererken, bu durum yıllar önce mülk sahibi olmuş ebeveynlerin taşınmazlarını pay ederken yeni sorunlarla karşı karşıya kalmasına neden oluyor.

Anne ve babalar için ekonomik şartlar, her çocukları için bir daire miras bırakmayı imkansız hale getirirken, taşınmazların vasiyette hisseli paylara ayrılarak miras bırakılması, kardeşler arasında önüne geçilemez sorunların fitilini ateşliyor.

Halk arasında hisseli tapu olarak adlandırılan bu sistem, taşınmazların evlatlar arasında belirlenen yüzdelere bölünmesini sağlamayı amaçlıyor. Ancak bu sistemde çok sayıda anlaşmazlığın ortaya çıktığı tespit edildiğinden, problemlerin daha kolay çözülebilmesi için yeni bir uygulama hayata geçirildi.

SÖZLEŞMELERDE BU ŞART KALDIRILDI

Geçtiğimiz dönemde hisseli tapu sahibi olan kardeşler, kendi üzerlerinde bulunan payı satmak için çeşitli yollar ararken, hisseli tapularda hissedarların ortak bir karar alması zorunlu tutuluyordu. Buna karşın düzenlemede yapılan son değişiklik ile, kardeşler arasındaki miras paylaşım anlaşmaları artık yazılı olarak yapılabilecek ve karşılıklı olarak imza atıldığında yürürlüğe girecek.

Bu değişiklik, artık taraflar arasında herhangi bir noter onaylı sözleşmeye gerek kalmaksızın miras paylaşımı yapılabileceği anlamına geliyor.

Miras kalan mülklerin dağıtımında dikkate alınması gereken en önemli noktalardan biri de hisseli tapu alımında yatıyor.

Tapu Sicil Müdürlüğü ve noter işlemlerinin tamamlanması, sınırların belirlenmesi ve parsellerin tespit edilmesi bu süreçte önem arz ediyor. Ayrıca, bir evin miras yoluyla kardeşlere devri için yazılı bir sözleşme yapılması yeterli olacak.

Hisseli tapuların satışı için ise öncelikle hissedarların ortak bir karar alması gerekiyor.

VEKALET VERMEK TÜM İŞLEMLER İÇİN YETERLİ OLACAK

Hissedarların tapuda hazır bulunması ve tapu devri işlemlerini gerçekleştirmesi gerekiyor. Bu süreçte, tüm hissedarları temsil edecek bir avukata vekalet verme seçeneği de bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x