Yüksekova Belediye Başkanı: Kayyım 150 bin TL kadayıf için harcamış

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Yüksekova Belediye Eşbaşkanları Şadiye Kırmızıgül ve Şoreş Diri, belediyenin güncel borcunun 988 milyon 70 bin TL olduğu açıkladı. Bu borcun 895 milyon 727 bin 788 TL’si İller Bankası’na olan borçtan oluşuyor. Bu paranın 513 milyon 278 bin 188 TL’si ise ana paranın faizi. Geriye kalan borçlar ise Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), sendikalar ve piyasa borçlarından oluşuyor.

150 BİN TL KADAYIF PARASI

Mezopotamya Haber Ajansı’nda yer alan habere göre, 3 Nisan’da mazbata alarak göreve başlayan eşbaşkanlardan Şoreş Diri, “Gever’in neredeyse 20-30 yılı ipotek altına alınmış durumda. Kayyım Gever’in ana damarı dediğimiz iki arsasını değerinin çok az altında satmış. 5 yıl içerisinde 54 kişiyi işe almış. İşe alınanların çoğu, ‘kayyumcukların’ akrabaları ve AKP’li yandaşlar” dedi.

Göreve geldikleri gibi kayyımın yardımcılarının görevlerini askıya aldıklarını aktaran Diri, 15 Nisan itibariyle de yardımcı görevlerine son verdiklerini belirtti. Yaptıkları incelemeler sonucunda seçime kısa bir süre kala “büyük harcamalar” yapıldığını söyleyen Diri, “Son 10 günde belediye kasasından en az 8-9 milyon TL harcanmış. Bu paranın yaklaşık 3-4 milyonu Yüksekova Emniyet Müdürlüğü’ne yapılmış. Yüklü miktarda araç yakıtı alınmış. İlçe Eğitim Müdürlüğü ve Yüksekova Adliyesi’ne ödemeler yapılmış. 100-150 bin TL kadayıf parası olarak harcanmış” diye konuştu.

28 Mart’ta ve 2 Nisan’da iki farklı yol ihalesi yapıldığını ifade eden Diri, “15 milyon değerinde ihale (yol için) ihale yapılmış. Bu ihaleleri feshettik. İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne yapılan 3-4 farklı ödeme var. Ramazan’da verilen iftar yemekleri için ödeme yapılmış. Yine farklı tarihlerde yapılan kutlamalar için faturalar kesilmiş” diye kaydetti.

Yüksekova Belediye Eşbaşkanları Şadiye Kırmızıgül ve Şoreş Diri.

‘HİZMETİN EN İYİSİNİ YAPACAĞIZ’

Kayyımların tahribatlarına rağmen hizmet vermeyi sürdüreceklerini ifade eden Diri, “İller Bankası’ndan aylık 30 milyon TL ödenek gelmekte. Bunun yaklaşık 15 milyonu çalışanlara gitmekte. Kalan parayla en iyi hizmeti yapmaya çalışacağız” dedi.

Diri, “Belediyemizde bir kadın birimi yok ve en kısa sürede onu kuracağız. Yine kültür ve gençlik alanında büyük eksiklikler var. Kültür, sanat ve gençlik alanlarına yönelik festivaller ve konser etkinliklerimiz olacaktır. Gever’de en büyük sorunların başında yol meselesi geliyor. Bu sene içerisinde yolları yapmayı planlıyoruz” sözleriyle ilk hedeflerini anlattı.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x